Vergi orqanlarında vətəndaş müraciətlərinə həssas yanaşılır
2026-cı ilin yanvar ayı ərzində vergi orqanlarına 45 637 müraciət daxil olub ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 7,9 faiz azdır. Müraciətlərdən 96,9 faizi ərizə, 3 faizi şikayət, 0,1 faizi təkliflərdən ibarət olub.
Daxil olmuş müraciətlərdən 55,1 faizinin baxılması hesabat dövründə başa çatdırılıb, 44,9 faizi isə hazırda icradadır. Baxılması başa çatdırılmış müraciətlərin 70,1 faizi həll olunub, 28,8 faizi barədə müvafiq izahat verilib, digərləri ilə bağlı qanunvericiliyə uyğun tədbirlər görülüb.
Daxil olmuş faktiki şikayətlərdən 109-u həll edilib. Bunlar, əsasən, kameral vergi yoxlamaları, sosial sığorta ödənişləri, şəxsi hesab vərəqələri, vergi bəyannamələri, vergi borcu, vergi ödəyicisinin qeydiyyatı və digər məsələlərlə bağlı olub.
2026-cı ilin yanvar ayı ərzində Dövlət Vergi Xidmətinin Aparatında müvafiq vəzifəli şəxslər tərəfindən ümumilikdə 36, o cümlədən şəhid ailəsi və müharibə iştirakçısı olan 12 vətəndaşın qəbulu təşkil edilib. Qəbul zamanı hər bir müraciətə fərdi yanaşılıb, vətəndaşların qanuni tələblərinin müsbət həlli üçün zəruri tədbirlər görülüb.